Jak znaleźć odpowiednie badanie kliniczne oraz ośrodek?

Jeszcze kilkanaście lat temu badania kliniczne były prowadzone głównie w publicznych szpitalach i przychodniach. Dziś coraz więcej badań toczy się w prywatnych ośrodkach wyspecjalizowanych w prowadzeniu badań klinicznych (z roku na rok ich liczba rośnie).

Ograniczenia dotyczące promocji badań klinicznych oraz brak wiedzy i odpowiedniego zaangażowania ze strony personelu szpitali i przychodni powodują, że informacja o badaniach klinicznych często nie dociera do pacjentów. Dlatego warto samemu przejąć inicjatywę i przeszukać zasoby Internetu w poszukiwaniu odpowiedniego programu dla siebie lub swoich bliskich.

Jak znaleźć odpowiednie badanie kliniczne i ośrodek, w którym jest prowadzone?

  1. Zapytaj swojego lekarza, czy bierze udział w projektach lub posiada wiedzę na temat badań klinicznych prowadzonych w danym wskazaniu.

  2. Skorzystaj z wiodących międzynarodowych wyszukiwarek badań klinicznych:

  3. Skorzystaj z innych dostępnych w Polsce baz badań klinicznych np.:

  4. Skorzystaj z wyszukiwarki internetowej wpisując frazę z nazwą schorzenia oraz "badanie kliniczne”.

  5. Znajdź dane ośrodka, który oferuje udział w danym badaniu klinicznym, zadzwoń i dowiedz się jaka jest możliwość zakwalifikowania się do programu.

Kiedy już znajdziesz odpowiednie badanie kliniczne dla siebie pamiętaj, aby dokładnie przeczytać dokument informacji i świadomej zgody. Zadaj wszelkie możliwe pytania lekarzowi prowadzącemu badanie i upewnij się, że wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe.